مدیریت سرورمقالات آموزشی

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟ سرورهای مجازی با نام های VPS و VDS شناخته می شوند. این کلمات مخفف دو کلمه ی Virtual Private Server و Virtual Dedicted Server هستند.

کارکرد سرورهای مجازی به این صورت است که چندین سرور مجازی با استفاده از نرم افزارهای مجازی ساز مانند VMware و با استفاده از سخت افزارهای قدرتمند و پیشرفته روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. عملا می توان گفت که یک سرور فیزیکی که دارای سخت افزارهای پرقدرتی باشد، به چندین سرور مجازی تقسیم می شود.

سرورهای مجازی می توانند با توجه به تنظیمات اولیه دارای سهم مشخصی از منابع باشند. به طور مثال یک سرور می تواند ۲ گیگابایت از ۶۴ گیگابایت RAM و همچنین ۶۰ مگابایت HDD و ۸۰ گیگابایت پهنای باند را برای هر ماه در اختیار داشته باشد. یعنی مصرف هر سرور مختص همان VPS است و روی مصرف بقیه سرورهای مجازی تاثیری نخواهد داشت. تمام سرورهای مجازی که روی یک سرور فیزیکی اصلی ایجاد می شوند کاملا مجزا و مستقل هستند و هیچ تاثیری بر یکدیگر ندارند.

سرورهای مجازی می توانند سیستم عامل متفاوتی داشته باشند و هر استفاده کننده یا کاربر می تواند با توجه به نیاز خود سیستم عامل مورد نظر را انتخاب کند و نرم افزارهای مربوط به همان سیستم عامل را نصب کند.

مزایای سرورهای مجازی چیست؟

یکی از بهترین و مهمترین برتری های سرورهای مجازی در مقایسه با سایر سرویس ها مقرون به صرفه بودن آن است که با مبلغ بسیار کمتر همان کارایی را دارد. یکی دیگر از مزایای قابل ذکر سرورهای مجازی این است که می توانند به تعداد دلخواه آی پی مخصوص خود داشته باشد.

همچنین دسترسی کاربر به ریموت دسکتاپ و SSH ، مدیریت سرور مجازی را برای آن ها آسان می کند. با توجه به این قابلیت کاربر می تواند پیکره بندی سرورهای مجازی خود را تغییر دهد و تمام نرم افزارهای دلخواهش را نصب یا پاک کند.

سرورهای مجازی این قابلیت را دارند که در صورت نیاز کاربر به منابع بیشتر مثل حافظه ی اصلی یا RAM به راحتی تغییر کنند و منابع را افزایش دهند. این موضوع انعطاف فوق العاده سرورهای مجازی را نشان می دهد.

سرورهای مجازی برای چه کسانی مناسب هستند؟

سرورهای مجازی برای کسانی که دارای وب سایت هایی هستند که به منابع بیشتری احتیاج دارند بسیار مناسب است. کاربرانی که می خواهند تجارت الکترونیک خود را گسترش دهند با در اختیار داشتن سروری مجازی می توانند سیستم عامل های مستقل و مختص خود داشته باشند که این قابلیت امنیت بالایی را به آن ها ارائه می دهد.

اگر شما هم صاحب کسب و کاری هستید که قصد گسترش آن را دارید می توانید با استفاده از سرورهای مجازی که در هاست گذر ارائه می شود به مقصود خود نزدیک تر شوید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن